Össztűz zúdult Brüsszelre a bejelentés után: nemcsak a magyarok haragjával kell megküzdenie Von der Leyennek

2025. július 17. 08:25

Éles kritikát fogalmaztak meg az Európai Parlament képviselői a szerdán bemutatott új uniós költségvetési tervezettel kapcsolatban.

2025. július 17. 08:25
null

Mint arról lapunk is beszámolt több cikkben: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Piotr Serafin, a bizottság költségvetési biztosa – furcsa mód egymástól külön, de mégis nagyjából egy időben – mutatta be az Európai Unió 2028 és 2034 közötti, következő hét éves ciklusra tervezett költségvetését. 

Ezt is ajánljuk a témában

Lehullt a lepel Ursula von der Leyen titkos terveiről!

Szerda délután bemutatta Piotr Serafin költségvetésért felelős uniós biztos a 2027 után életbe lépő új uniós büdzsé főbb számait. Ursula von der Leyen bizottsági elnök is tájékoztatót tartott a témában.

A többéves pénzügyi keretet (MFF) a politikusok próbálták ambiciózusnak, jobbító szándékúnak eladni, ám olyan sok részletnél lóg ki a lóláb, hogy az már mindenkinek szemet szúrt. 

Ezt is ajánljuk a témában

Nem csoda, hogy Orbán Viktor miniszterelnök is élből elutasította az egészet és inkább azt javasolta, hogy vonják vissza a tervezetet, amely Magyarországot több szempontból is jelentősen sújtaná. 

Véleményével nincs ugyanakkor egyedül, sőt. Több oldalról is heves össztűz zúdult von der Leyen tervezetére. 

Elsősorban maga az Európai Parlament részéről, amelytől azt kifogásolják, hogy azzal, hogy a 27 tagállamnak fenntartott fiókokba sorolnának át tételeket az úgynevezett nemzeti és regionális partnerségek nevű fejezeten keresztül, összesen 865 milliárd eurót, úgy az EP kontrollja szerintük csorbul. 

A Portfolio.hu cikke szerint Siegfried Mureșan román néppárti képviselő – aki társjegyzője volt egy májusban elfogadott javaslatnak, amelyben már előre kifogásolták az eljárást – máris kérdőre vonta a tervezetet ismertető Serafint.

 Semmilyen előzetes tájékoztatót nem kaptak ugyanis, sőt a bizottsági ülésre sem juttattak el hozzájuk hivatalos dokumentumokat. Mureșan három főbb kritikát fogalmazott meg. Szerinte

  1. a hagyományos agrár- és kohéziós politika átcsomagolásával elveszik a már biztos jogalap, így nem látni garanciát, hogy ezek a támogatások továbbra is az európai polgárokhoz jutnának.
  2. Újfent elutasította a nemzeti borítékok ötletét, mivel szerinte ez ahhoz vezet, hogy a tagállamok csak a saját érdekeiknek megfelelően akarják majd összealkudni a források pontosabb összetételét, pedig az uniós pénzekkel elsősorban a szövetséget kell támogatni, nem pedig nemzeti kormányokat finanszírozni.
  3. Harmadrészt pedig arra hivatkozott, hogy ha a Covid-járvány kapcsán felvett Helyreállítási Alap hozzájárulását nézzük, akkor már az előző ciklus is 2000 milliárd körüli volt, ergo azzal, hogy ekkora összegnél állt meg megint az EU, azt jelenti, hogy valójában kevesebb lesz a forrás az új ciklusra, hiszen 2028-tól el kell kezdeni fizetni a kölcsön kamatait, így kategorikusan csak kevesebb maradhat az új prioritásokra.

Ez utóbbit egyébként von der Leyen tájékoztatása szerint büdzsén kívüli forrásokból tervezik fedezni. Az EB titkolózása ugyanakkor várhatóan éket ver majd a két uniós szerv közé. 

Nyitókép: Jean-Christophe Verhaegen / AFP

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
csapláros
2025. július 17. 10:43
BillyTheKidangie1 2025. július 17. 09:11 ..."Eddig mi voltunk, és most is mi lehetnénk, ha a kormány hajlandó lenne megfelelni a jogállamisági elvárásoknak."... HAZUDSZ. Jogállamisági eljárásnak megfelelés = LIBERÁLNÁCI DIKTATÚRA = gyarmatosítás, Magyarország állami, nemzeti létének FELSZÁMOLÁSA. Ukrajna a gyarmatosítás magterülete, a K-Eui országok pedig a peremtérsége. Ezen majd csak egy ÚJABB, most a liberálnáci brüsszeli diktátorok elleni (virtuális !) FELKELÉS segíthet, ahogyan az anno 1956-ban is, a maga borzalmaival történt. Ahogyan Brüsszel követelei az oroszoktól, úgy nekünk is le kell építeni a Brüsszeltől való függőségeinket, és szakítani kell az EGY szövetségi, sokkal inkább a szövetségek multipoláris rendszerét kell a magunk számára kialakítani: BRICS, Türk Államszövetség, 20-30 %-on még az Unió is maradhat, V4-ek, dél-amerikai, távol-keleti szövetségekbe történő belépés, Közel-Kelet arab államai, stb.
europész
2025. július 17. 09:33
Nehogy belekeverjek vdl-t a tragyaba mert meg azt is elrontja.
angie1
2025. július 17. 09:06
Elég volt már Ukrajnából! Mikor jövünk már mi is?! A rablóbandát kell elzavarni az EU éléről!
Kanmacska
2025. július 17. 09:04
Fizessünk be több pénzt és ne kapjunk vissza semmit, mert Ukrajna! Tökre megéri EU tagnak lenni!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!